I am a trilingual actor (French, Spanish, fluent English) with more than ten years of professional experience. I received the P’tit Molière Award in 2015 for Best Supporting Actor. My television work includes recurring appearances in national French series such as Plus Belle la Vie and La Stagiaire.
I also play one of the lead characters in No Way Out, a futuristic short film distributed on Amazon Prime.
Born in Colombia and raised in Spain and France, I bring an international background to my work. I have a strong level in parkour, and beginner-advanced skills in horse riding, piano, and guitar. I hold both car and motorcycle driving licences.
I am currently available for international film and television productions.
Danel Hederich Démo Thriller-Drame
Pour visionner
Danel Hederich Acting-Démo Reel 2021
Français- English- Español:
https://vimeo.com/385439763
Démo Complète en Anglais:
https://vimeo.com/385440012
Démo Complète en Espagnol:
https://vimeo.com/385440425
Démo complète Registre: Comédie/Léger:
https://vimeo.com/420139076
Démo Française Uniquement :
https://vimeo.com/482060159
Danel Hederich Démo Léger-Comédie
Pour visionner :
Danel Hederich Acting-Démo Reel 2021
Français- English- Español:
https://vimeo.com/385439763
Démo Complète en Anglais:
https://vimeo.com/385440012
Démo Complète en Espagnol:
https://vimeo.com/385440425
Démo complète Registre: Drama-Trhiller:
https://vimeo.com/481764576
Démo Française Uniquement :
https://vimeo.com/482060159
Danel Hederich Démo Español
Pour visionner :
Danel Hederich Acting-Démo Reel 2021
Français- English- Español:
https://vimeo.com/385439763
Démo Complète en Anglais:
https://vimeo.com/385440012
Démo complète Registre: Comédie/Léger:
https://vimeo.com/420139076
Démo complète Registre: Drama-Trhiller:
https://vimeo.com/481764576
Démo Française Uniquement :
https://vimeo.com/482060159
Danel Hederich Démo Anglaise
Pour visionner :
Danel Hederich Acting-Démo Reel 2021
Français- English- Español:
https://vimeo.com/385439763
Démo Complète en Espagnol:
https://vimeo.com/385440425
Démo complète Registre: Comédie/Léger:
https://vimeo.com/420139076
Démo complète Registre: Drama-Trhiller:
https://vimeo.com/481764576
Démo Française Uniquement :
https://vimeo.com/482060159
Daniel Hederich Démo Français Uniquement
Pour visionner :
Danel Hederich Acting-Démo Reel 2021
Français- English- Español:
https://vimeo.com/385439763
Démo Complète en Anglais:
https://vimeo.com/385440012
Démo Complète en Espagnol:
https://vimeo.com/385440425
Démo complète Registre: Comédie/Léger:
https://vimeo.com/420139076
Démo complète Registre: Drama-Trhiller:
https://vimeo.com/481764576
Pour visionner :
Démo Complète en Français Uniquement:
https://vimeo.com/482060159
Démo Complète en Anglais:
https://vimeo.com/385440012
Démo Complète en Espagnol:
https://vimeo.com/385440425
Démo complète Registre: Comédie/Léger:
https://vimeo.com/420139076
Démo complète Registre: Drama-Trhiller:
https://vimeo.com/481764576
| Taille: | 176 cm |
| Poids: | 74 kg |
| Ethnie: | Européenne |
| Couleur de peau: | Caucasien |
| Couleur des yeux: | Noisettes |
| Pointure: | 43 |
| Poitrine: | 101 |
| Tour de taille: | 83 cm |
| Hanches: | 100 cm |
| Couleurs de cheveux: | Noirs |
| Longueur de cheveux: | - |
| Type de cheveux: | - |
| Taille de robe (EU): | - |
| Langues: | Français, Anglais, Espagnol |
Aucune expérience.
Aucune formation.